Předseda představenstva Volkswagenu Herbert Deiss se od té doby, co před šesti lety převzal otěže nad německou automobilkou, usilovně snažil vrátit cenu akcií společnosti na původní úrovně. Nelehký úkol v době, kdy máte co vysvětlovat ohledně dieselgate.
Diess byl jmenován v roce 2015, kdy vrcholil skandál s naftovými emisemi, když VW usvědčily z cenového emisí pomocí softwarového nastavení. Ve svém nedávném příspěvku na LinkedIn uznal, že se vůči firmě zvedl značný odpor, který ještě musí vyřešit. Dále podrobněji rozebral své plány na přeměnu osudu stále více postiženého koncernu. Projekt „dohánění“ má krycí název „Mise T“ a má za cíl vyrovnat se s technologickými schopnostmi Tesly do roku 2024.
V jedné věci má Deiss jasno. VW, který je i nadále největším výrobcem automobilů na světě v počtu prodaných automobilů, musí v zájmu dosažení úspěchu dohnat společnost Tesla, která se zabývá elektromobily. Ale doběhnout Tesly může být trochu složité. Připomíná to, jak společnost Apple v roce 2008 překonala tržní hodnotu společnosti Nokia. Společnost Tesla se nedávno stala nejcennější automobilkou na světě, přičemž se jí podařilo prodat pouze zlomek z toho, co Volkswagenu.
Zdá se, že Deiss věří, že budování lepších a více elektrických „výrobků“ mu pomůže zachránit VW. Historie však opakovaně ukazuje, že vývoj lepšího produktu zřídka vyřeší narušení. Hřbitov technicky vynikajících produktů je rozsáhlý, najdeme na něm například BluRay, Windows Mobile či Sega Dreamcast.
Konkurenční výhoda společnosti Tesla nevychází pouze z použitých technologií a agility, jak to naznačuje Deiss ve svém příspěvku na LinkedIn. Je to mnohem víc. Společnost vytvořila nový automobilový ekosystém, ve kterém se pravidla dramaticky liší od standardů. Tesla je dnes lídrem mezi výrobci automobilů v oblasti elektrických nabíjecích sítí a rychlejší nabíjení je exkluzivitou jejích modelů. To v kombinaci s rostoucím tlakem na dodávky lithium-iontových baterií znamená, že každý následující účastník oblasti elektrických aut, musí hrát podle pravidel Tesly. Taková změna v silové dynamice zřídka končí dobře pro již zavedené společnosti, jako je v tomto případě VW.
Dva automobilové světy: Výzva Tesly cenu akcií Volkswagenu nezvedne
Tesla změnila strukturu nákladů samotného odvětví. Přeskočila tradiční a nákladnou síť prodejců automobilů a nahradila ji modernějším a levnějším prodejním kanálem zaměřeným přímo na spotřebitele. Téměř nic nemine ani na marketing, což pro automobilové společnosti představuje další velké výdaje. Povědomí společnosti Tesla o značce souvisí s kontroverzní přítomností jejího generálního ředitele Elona Muska na Twitteru. Když byl 7. ledna Musk prohlášen za nejbohatšího člověka na světě, ačkoli být na vrcholu v tomto případě trvalo jen čtyři dny, bylo připomínkou, že osoba tohoto podnikatele převažuje nad značkou Tesla.
Zdá se však, že Deiss neuznává nic z výše uvedeného za výhody společnosti Tesla. Ve výsledku se mise T zaměřuje pouze na technologickou část, což je krátkozraké. Pokud další krok VW nebude o hledání udržitelné pozice v tomto novém automobilovém ekosystému, souboj nikdy neskončí.

Automobilový průmysl tradičně prosperoval z cyklických nákupů. Průměrná domácnost si koupí alespoň jedno auto pro potřeby rodiny v oblasti mobility. Průměrná domácnost si koupí auto, několik let ho používá a pak ho prodá. Díky vznikajícím modelům mobility, jako jsou sdílení automobilů, či sdílené jízdy, potřeba vlastnit auto, zejména v rušných městských konglomeracích, stále menší. Není jasné, jak chce VW v tomto případě řešit dlouhodobý pokles poptávky po nových automobilech. Tesla se tohoto ujímá zcela jasně. Musk ve své prezentaci investorům představil jasnou vizi budoucnosti. Tesla v ní využívá technologii autonomního vozidla na vytvoření „robo-taxíků“ pro své zákazníky. Cílem je, aby zákazníci společnosti Tesla mohli vyslat svá auta bez řidiče, aby odvezli dalších lidí a dosáhly z tohoto procesu příjem z pronájmu. Musk zašel až tak daleko, že předpověděl, že průměrný majitel Tesly by mohl vydělat 30 000 dolarů ročně tím, že pošle své auto jako taxík do provozu v době, kdy ho nevyužívá.
I když se to může jevit jako předčasné vzhledem k tomu, že jsme ještě několik let vzdáleni od plně autonomních automobilů, skutečnost, že se Tesla připravuje pro přizpůsobení se této změně obchodních modelů, je pozoruhodná.
Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.